top of page

O NAS

Duo Vitare, wiolonczelistka i gitarzysta to duet dość nietypowy, który świeżym spojrzeniem patrzy na muzykę kameralną, wydobywając z cienia zapomniane bądź dotąd nieodkryte dzieła. Zespół Duo Vitare o polsko-fińskich korzeniach (wiolonczelistka Agnieszka Kotulska-Rahunen jest rodowitą Bytomianką, a grający na gitarze Kimmo Rahunen pochodzi z Finlandii został założony w 2005 r. w Weimarze podczas studiów muzyków w Hochschule fur Musik im. F.Liszta. Od tego czasu koncertują regularnie po całej Europie. Duo Vitare jest jednym z nielicznych na świecie duetów gitarowo- wiolonczelowych, który ciągle poszerza swój repertuar zamawiając nowe utwory na ten unikatowy duet od wybitnych kompozytorów z całego świata, jak i poszukuje oryginalnych utworów w zapomnianej muzyce XVIII i XIX w.
 
Zespół zaprasza do współpracy wielu znakomitych artystów z całego świata. Ich ostatni projekt z Arto Jarvelą, wybitnym fińskim skrzypkiem folkowym, multiinstrumentalistą związany był z obchodzoną w 2015 roku w Finlandii 150 rocznicą urodzin Jeana Sibeliusa i odbił się szerokim echem po całej Skandynawii. Widząc ogrom możliwości jakie daje połączenie klasycznego duetu gitarowo-wiolonczelowego ze skrzypcami folkowymi, artyści postanowili kontynuować współpracę, a Arto Jarvela znany również jako świetny aranżer i kompozytor stworzył nowe, fascynujące kompozycje na te unikatowe trio.
 
W kwietniu 2014 r. ukazał się debiutancki album zespołu - „Canzonetta Italiana”, który nagrany został w legendarnym studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie. Wyjątkowością tego albumu jest fakt, że otwiera on nowy rozdział w dziedzinie muzyki kameralnej XIX wieku na wiolonczelę i gitarę. Do niedawna uważano, że ten bardzo nietypowy duet, jakim jest duet wiolonczelowo-gitarowy, posiadał tylko kilka kompozycji z tego okresu. Jednakże odnalezienie w prywatnej kolekcji austriackiej w 2010 r. trzech oryginalnych kompozycji z XIX w. na duet wiolonczelowo-gitarowy dało nowe spojrzenie na ten unikatowy duet. Można by przyjąć, że takich duetów jak duet Duo Vitare mogło być w XIX wieku o wiele więcej. Odnalezione kompozycje, które przepisuje się wybitnemu kompozytorowi oraz wirtuozowi gitary Luigiemu Legnaniemu w niczym nie ubiegają pod względem technicznym oraz wyrazowym kompozycjom innych wybitnych kompozytorów tego czasu.
Artistic grants and awards :
* Finnish Arts Promotion Center
* Finnish-Swedish Culture Foundation
* The Finnish Music Foundation (MES)
* Nordic Culture Point
* Madetoja-Foundation
* Finnish Cultural Foundation
* LUSES-Foundation 
* The Commission Grant Committee of Teosto 

Agnieszka Kotulska-Rahunen - Wiolonczela

Swoją przygodę muzyczną Agnieszka Kotulska-Rahunen rozpoczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F.Chopina w Bytomiu. W roku 2005 z wyróżnieniem ukończyła klasę wiolonczeli prof. Brunharda Böhme w Hochschule für Musik im. F.Liszta w Weimarze. Swoje umiejętności doskonaliła również na studiach podyplomowych w Finlandii, na Akademii Muzycznej w Turku, w klasie prof. Erkkiego Lahesmaa. Uczestniczyła także w wielu kursach mistrzowskich jako wiolonczelistka i kameralistka, m.in. u profesorów: Eberharda Finke, Thomasa Zehetmaira, Martti Rousiego, Norberta Brainina czy Tima Voglera.

 

Swą karierę rozpoczęła w wieku 18 lat debiutując jako solistka z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną koncertem wiolonczelowym Saint-Saensa. Jest laureatką wielu konkursów wiolonczelowych, m.in. XXV konkursu im. J.S.Bacha w Zielonej Górze. Otrzymała trzykrotnie stypendium szwajcarskiej fundacji International Zürich Masterclasses. W Finlandii, która stała się jej drugą ojczyzną, jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury Finlandii (w latach 2008, 2010 i 2013). Jest również stypendystką fińskiej fundacj LUSES oraz Fińskiej Fundacji Kultury, która przyznała artystce do użycia w latach 2010-2012, wiolonczelę fińskiego lutnika Jaakko Mäkeli.

 

Już w latach studiów skierowała swoją pasję na muzykę kameralną, będąc członkinią kwartetu smyczkowego Aurora, a później członkiem prestiżowego niemieckiego zespołu muzyki współczesnej Via Nova. Jako kameralistka występowała na licznych koncertach i festiwalach w całej Europie n.p. Brukseli, Berlinie, Helsinkach, Krakowie, Lipsku, Veronie, Wiedniu. W wieku 22 lat wraz z kwartetem smyczkowym Aurora nagrała swoją pierwszą płytę CD “Zwischen Macht und Freiheit- Neue Musik in DDR”. Dokonała również nagrań do niemieckiego radia i telewizji m.in. do MDR i Deutschland Radio Berlin.

 

Współpracowała z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą m.in. Philharmonische Orchester Erfurt, Jenaer Philharmonie czy Filharmonia Opolska. W latach 2006-2007 pełniła funkcje koncertmistrza wiolonczel w orkiestrze kameralnej miasta Pori w Finlandii współpracując z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak Leif Segerstam, Jorma Panula, Patrick Gallois, Petri Sakari oraz Dima Slobodeniuk.

 

Obecnie koncentruje się głównie na artystycznym duecie

wiolonczelowo-gitarowym Duo Vitare, który założyła ze swoim mężem Kimmo Rahunenem. Duet często poszerza swoje możliwości zapraszając do współpracy wielu wybitnych muzyków. Od 2012 roku wraz z mężem jest dyrektorem artystycznym oraz pomysłodawcą festiwalu muzycznego LUOMUS który odbywa się w centralnej Finlandii. 

Kimmo Rahunen - Gitara

Kimmo Rahunen - fiński gitarzysta klasyczny. Swą edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w szkole muzycznej w Savonlinnie. W latach 1996-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Turku w klasie prof. Timo Korhonena i prof. Ismo Eskelinena. W 2004 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. J. Sibeliusa w Helsinkach w klasie prof. Jukka Savijoki. W czasie studiów podyplomowych w Hochschule für Musik im. F. Liszta w Weimarze, swoje umiejętności doskonalił również pod okiem prof. Thomasa Müllera-Peringa oraz prof. Moniki Rost. Pobierał lekcje mistrzowskie u takich wirtuozów swego instrumentu, jak Oscara Ghiglia, Alvaro Pierriego czy Zorana Dukica.

 

 

Brał udział w wielu konkursach gitarowych. Do jego najważniejszych osiągnięć należy zajęcie 1-go miejsca na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Jyväskylä w Finlandii w 2005 r. Od tego czasu regularnie występuje jako solista z wieloma orkiestrami fińskimi m.in. Pori Sinfoniettą, Sinfonią Finlandia Jyväskylä czy orkiestrą symfoniczną miasta Savonlinny. Jest dwukrotnym laureatem "Diploma di Merito" - kursów mistrzowskich w Accademia Musicale Chiginiana w Siennie. Jest stypendystą Ministra Kultury Finlandii (w latach 2011, 2012 i 2013) oraz stypendystą fundacji: LUSES, ESEK i Fińskiej Fundacji Kultury.

 

 

W jego dorobku artystycznym na szczególną uwagę zasługuje współpraca z wieloma współczesnymi kompozytorami fińskimi takimi jak Pertti Jalava, Maria Kallionpää, Juha Leinonen czy Tomi Räisänen. Jubileuszowy koncert Perttiego Jalavy w wykonaniu Kimmo Rahunena został wyemitowany w fińskim radiu YLE 1, Rondo Classic oraz w New York Classical Radio. Od 2006 r. obok działalności koncertującego gitarzysty pełni również funkcję organizatora wydarzeń artystyczych w Finlandii. Jednym z jego najważniejszych projektów był koncert audio-wizualny “IRKI- Three Sound Visions”, który znalazł się w głównym programie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury miasta Turku w 2011 r.

 

 

Aktualnie wraz z małżonką, wiolonczelistką Agnieszką Kotulską-Rahunen, tworzy duet wiolonczelowo-gitarowy Duo Vitare. Duet często poszerza swoje możliwości zapraszając do współpracy wielu wybitnych muzyków. Od 2012 roku jest organizatorem festiwalu muzycznego LUOMUS który odbywa się w centralnej Finlandii.  

bottom of page